Apartamenty Gruzja

 
 
 
język:
 
 
 

Sprawdź dostępność

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Saranda

 
Saranda, stolicy okręgu Saranda, jeden z największych ośrodków albańskiego wybrzeża. Znajduje się na południu kraju, nad Morzem Jońskim i liczy blisko 30 tysięcy mieszkańców. Większość zabudowy tworzą bowiem hotele inne obiekty o profilu turystycznym.

Historia miasta

Nazwa Saranda pochodzi od imienia bizantyjskiego klasztoru Agioi Saranda, co znaczy "Czterdzieści świętych". Miasto pamięta czasy starożytne, choć miało wówczas zupełnie inny kształt i nazwę. W przeszłości, podobnie jak większość kraju, należało do rąk greckich, tureckich, włoskich. Prawdziwy rozkwit Saranda odnotowała po upadku komunizmu, stając się ważną atrakcją turystyczną Albanii. Według dziennika „The Guardian”, to jeden z tych ośrodków turystycznych, które przyjezdni dopiero tak naprawdę odkryją w najbliższych latach.

Miasto portowe

Saranda oprócz tego, iż jest ośrodkiem typowo turystycznym, jest również miastem portowym. Port, jest cały czas rozbudowywany. W przyszłości ma służyć również turystyce, bowiem przyjmowane będą w nim statki wycieczkowe.


Błękitne morze i niezwykłe wybrzeże

Piękno Sarandy tworzą domy nad zboczami, małe łódki przy wybrzeżu oraz niezwykłe, błękitne morze. Wyjątkowy klimat tego miejsca chłoną turyści nie tylko ci z miejscowych hoteli, ale również przyjeżdżający tu z okolicznych miejscowości.


W samej Sarandzie nie ma większych zabytkowych atrakcji. Większość z nich znajduje się poza samym miastem. W pobliżu znajdują się fascynujące ruiny starożytnego miasta Butrint, wspaniały Syri i Katterc („Niebieskie Oko”), będący prawdziwą perłą natury, a także malownicze plaże w Ksamil, gdzie można najlepiej zrelaksować się po całym dniu zwiedzania.