Apartamenty Gruzja

 
 
 
język:
 
 
 

Sprawdź dostępność

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Butrint

 
Butrint ruiny amfiteatru 2Butrint, starożytne miasto, którego początki datuje się nawet XII wieku przed naszą erą, to absolutne „must see” na turystycznej mapie Albanii.

Badania archeologiczne datują miasto na XX - VII wiek p.n.e., choć niektórzy Albańczycy twierdzą, że Butrint założone mogło zostać jeszcze wcześniej, nawet w XII wieku p.n.e.

Butrint miało w przeszłości strategiczne położenie, posiadając dostęp do Cieśniny Korfu. W IV wieku p.n.e. znacznie zyskało na znaczeniu, stając się jednym z dominujących miast w regionie. O ówczesnej potędze kulturalnej Butrint tamtych czasów świadczy amfiteatr, pochodzący z 3. wieku p.n.e., który mógł pomieścić publiczność rzędu 1 500 osób. Obecnie zachowały się 23 rzędy tego obiektu.

Starożytny teatr to pozostałość po czasach greckiej kolonii. Główną atrakcją po erze paleo - chrześcijańskiej jest chrzcielnica, znajdująca się wewnątrz rzymskich łaźni publicznych. Podłoga zaś ma piękny wystrój mozaiki.

Paleo-Christian bazylika została przebudowana w wieku IX. Warte uwagi są tutaj również zdobione mozaikami gimnazjum, a także pozostałości po tutejszym akwedukcie.

Butrint w swej historii przeszedł przez wiele rąk. Jego ostatnie wielkie chwile skończyły się wraz z upadkiem Bizancjum. Potem okupowane było jeszcze przez Wenecjan, by zostać opanowane przez Imperium Osmańskie i w okresie tym ze względu na niekorzystne warunki naturalne (tworzące się wokół jeziora bagna), zostało opuszczone przez jego mieszkańców.

Obecnie, starożytne miasto jest coraz bardziej popularne wśród turystów. Przyjeżdżają tu nawet wycieczki z Grecji, a zwłaszcza z wyspy Korfu (o jej bliskim położeniu świadczy fakt, że można ją zobaczyć z plaż Ksamil).

Droga Butrint prowadzi od Sarandy, przez Ksamil, wzdłuż drogi po raz pierwszy zbudowanej w 1959 z okazji wizyty złożonej przez sowieckiego przywódcę Nikitę Chruszczowa. Ta obecna została odremontowana latem 2010 roku i na jakość połączenia do Butrint nie można narzekać.