Apartamenty Gruzja

 
 
 
język:
 
 
 

Sprawdź dostępność

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Niebieskie Oko

 
W przeszłości dostępne tylko dla komunistycznych elit. Dziś wejście tu dostępne jest dla każdego i kosztuje tylko pięć(!) złotych. Pytanie „czy warto?” nie tylko nie ma tu sensu, bowiem „Niebieskie Oko” (Syri Kalter) jest prawdziwym cudem przyrody.

Podczas gdy południowa Albania posiada liczne archeologiczne cuda, kraj tej tworzą wspaniałe krajobrazy. Do tego górzystego regionu można jechać choćby tylko samych zabytków, jak starożytnych miast Butrint i Berat lub bardziej współczesnego miasta Gjirokaster, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Położenie i charakterystyka

„Niebieskie Oko” znajduje się na trasie pomiędzy Sarandą a Gjirokaster i jest położone w głębi lądu.

Blue Eye jest to głębokie na 45 metrów jezioro po środku lasu złożonego z orzechowców, wiśni, sosen i jodeł.

Woda w wewnętrznej części wiosną wydaje się bardzo ciemnoniebieska, jak źrenicy oka i nieco jaśniejsza jako zewnętrznego pierścienia, która daje wrażenie niebieskiego oka.

Chociaż pływanie w jeziorze nie jest zabronione w teorii, w rzeczywistości jest to nie lada wyczynem, bowiem woda utrzymuje średnią temperaturę bliską 10 stopni Celsjusza. Co więcej, z widocznego źródełka bijąca woda tworzy bardzo mocny prąd, zatem wchodzenie do wody osobom nieumiejącym pływać jest niewskazane (o głębokości Syri Kalter pisaliśmy wyżej).

Okoliczne atrakcje i nocleg

Okoliczne atrakcje Na miejscu można zjeść obiad w restauracji. Miejsce to z drewnianą balustradą znajduje się nad zbiornikiem wody źródlanej, która tworzy chłodny powiew ruchu powietrza – tak pożądany w gorące albańskie popołudnia. Restauracja ta serwuje dania tradycyjnej kuchni albańskiej, jak pieczonej jagnięciny i ryb z grilla. I choć ceny, jak na warunki albańskie są dość wysokie, dla turysty z Polski i większości krajów europejskich są jak najbardziej przystępne.

Przy samym Syri Kalter nie ma miejsc noclegowych, łatwo tu jednak dojechać własnym samochodem (komunikacja nie dojeżdża). Od Ksamil trzeba kierować się na Gjirokaster. Obiekt znajduje się trzy kilometry od głównej trasy, na której znajduje się widoczne oznakowanie, kierujące do tej atrakcji turystycznej.