Apartamenty Gruzja

 
 
 
język:
 
 
 

Sprawdź dostępność

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Gjirokaster

 
Gjirokaster na tle górGjirokaster „miasto muzeum”, nazywane też „miastem tysiąca schodów”, które w skutek położenia na stromym wzgórzu siłą rzeczy stały się cechą charakterystyczną ośrodka. Powstanie miasta datuje się nawet na I wiek naszej ery. W przeszłości znane m.in. pod grecką nazwą Argyrocastron (greckie: Αργυρόκαστρον) nadaną w 1336 roku. Ówczesna nazwa pochodzi od greckiego Αργυρό ("Αrgyro"), co oznacza " srebrny "i Κάστρον (" Kastro "), od łacińskiego castrum, co nadawało nazwę tutejszej twierdzy „srebrny zamek ". Legenda głosi, że obecna nazwa miasta pochodzi od imienia księżniczki Argjiro, legendarnej postaci, która żyła tu w XV wieku.

Miasto od 2005 roku znajduje się na liście Światego Dziedzictwa Kultury i Nauki UNESCO. Co ciekawe, Gjirokaster o wpisanie na tę prestiżową listę starało się aż 15 lat! Eksperci Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków długo nie mogli zaakceptować, tak wielu nowoczesnych konstrukcji wewnątrz Starego Miasta, które zakłócały, ich zdaniem, historyczny wygląd ośrodka.

Największą atrakcją miasta jest górujący nad nim Zamek, otwarty przez cały rok (w sezonie od 9:00 do 19:00), a wejście kosztuje jedynie 200 Leków (sześć złotych). Budowla znajduje się na skalistym urwisku, na które rozpościera się widok z całego miasta. Z zamku zaś podziwiać można wspaniałe widoki na dolinę i góry. Wygląd zamku przez wieki przechodził szereg zmian: pierwsze główne fortyfikacje zbudowane w czasach Epiru w wieku XII i XIII. Po podboju osmańskim z końca XIV wieku najwięcej ulepszeń wprowadzono około 1490 roku przez sułtana Beyazida II. Od czasów 1811 roku i gubernatora Ottomana Ali Pashy z Tepelene dodano wiele elementów, w tym wieżę zegarową.

Atrakcje do zobaczenia w samym tylko zamku, to:

Galeria Artylerii

Skręcając w lewo od głównego wejścia, przechodzi się przez długą galerię wyłożoną działami artyleryjskimi. Wszystkie z tych dział albo zostały porzucone albo zostały zrobione przez włoskich i niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej. W tej galerii znajduje się również mały włoski czołg zbudowany przez Fiata.

Narodowe Muzeum Uzbrojenia

Otwarte w 1971 roku, Narodowe Muzeum Uzbrojenia znajduje się na części terenów dawnego więzienia. Większość eksponatów z muzeum poświęcona jest walce partyzanckiej z wojskami włoskimi i niemieckimi w latach 1939 - 1944.

Więzienie

Ukończone w 1932 roku, było używane przez reżim króla Zogu, potem przez włoskich i niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, a na końcu przez komunistyczny reżim do 1968 roku.

Amerykański Samolot

Szczątki amerykańskiego Air Force T33 Shooting Star są eksponowane na wałach z widokiem na miasto. Samolot został zmuszony do lądowania na lotnisku Rinas koło Tirany w grudniu 1957 z powodu problemów technicznych. Przez komunistów traktowany był jak „trofeum”, bowiem rozsiewano różne plotki na temat jego zdobycia.

Scena Festiwalowa

Wzniesiona w 1980 roku jest siedzibą albańskiego Ogólnokrajowego Festiwalu Folklorystycznego, odbywającego się tu co pięć lat. W czasie roku scena jest dostosowywana do potrzeb lokalnych świąt oraz przedstawień muzycznych i tanecznych.

Inne atrakcje Gjirokaster

Warto podkreślić, że Gjirokaster to nie tylko zamek. Są tu, między innymi: meczet z XVIII wieku (jest to jedyna zachowana budowla tego typu w mieście), prawosławna bazylika również z wieku XVIII, Muzeum Etnograficzne czy Dom Zakate, typowy przykład dawnego budownictwa tutejszych domostw z warownymi wieżami.

W mieście urodzili się Albańczycy, którzy zapisali się w historii kraju i świata. Najsłynniejsi to bez wątpienia Enver Hoxha, komunistyczny dyktator oraz Ismael Kadare, najwybitniejszy albański pisarz. Dom tego pierwszego dziś dostosowany został do potrzeb turystycznych i dostępny jest do zwiedzania.

Gjirokaster, obok Sarandy, jest głównym ośrodkiem mniejszości greckiej w Albanii.